Novinky

Ruční práce s merino přízí

Ruční práce s merino přízí

V dnešní době, kdy je digitální svět neustále v popředí, se často zapomíná na jednoduché radosti ruční práce. Háčkování, pletení s merino přízí ze 100% čisté vlny a další podobné činnosti nejenže poskytují kreativní výraz, ale také mají řadu zdravotních výhod.

Jedním z nich je podpora jemné motoriky a prevence onemocnění pohybového aparátu. Díky ruční práci si můžete odpočinout od každodenního stresu a relaxovat.

Pozitivní vliv ručních prací

Jemná motorika, schopnost ovládat pohyby malých svalů rukou a prstů, je klíčová pro každodenní aktivity, jako je psaní, manipulace s předměty a jemné práce při výrobě. Háčkování a ruční práce  s merino přízemi ze 100% čisté vlny posilují tuto dovednost tím, že vyžadují precizní manipulaci s malými objekty, jako jsou jehlice, nebo háčky. Pravidelné cvičení této motoriky může vést ke zlepšení koordinace a pevnosti svalů, což má pozitivní vliv na celkovou pohyblivost rukou a prstů.

 

Háčkování a ruční práce
Háčkování a ruční práce

Háčkování jako důležitá součást životního stylu

Vzhledem k mnoha výhodám by mělo být háčkování a ruční práce považováno za důležitou součást životního stylu pro udržení zdraví a pohody. Ať už jste začátečníkem nebo zkušeným pletařem, pravidelné cvičení této dovednosti může mít dlouhodobé pozitivní dopady na vaše tělo i mysl.

 

Merino příze: Luxusní, Ekologické, Nezaměnitelné.

Jaký je rozdíl mezi Merino vlnou a XXL vlnou?

V nabídce našeho e-shopu naleznete česance  z 20 mikronového vlákna (Merino) a z 26-29 mikronového vlákna (vlna XXL)

xxl vs merino

Merino vlna 

Je 100% ovčí vlna, jedná se o exkluzivní materiál, který má jedinečné vlastnosti. Naše merino vlna má prvotřídní kvalitu.  Pochází z Argentiny, je ekologicky praná a neprovádí se zde mulesing.

Rozdíl mezi oběma druhy vlny je pouhým okem neviditelný a je znatelný pouze na dotek. Merino vlna se používá pro výrobky, které jsou vhodné pro nošení přímo na tělo. Je hebká a příjemná i pro dětskou pokožku. Merino vlna je vhodná na barvení a spřádání na velmi jemnou přízi. Je také vhodná pro filmování suché i mokré, nuno i předení.

XXL česaná vlna

V naší nabídce máme evropskou XXL vlnu standard a XXL vlnu mini

Vysoce kvalitní česaná vlna se používá k výrobě vlněných přízí, netkaných textilií a vlněných plstí. Je také velmi oblíbená v řemeslném a hobby průmyslu.

Vzniká spřádáním a její konečná podoba je výsledkem několika fází, které zahrnují mykání, vlastní spřádání a kroucení.

Česaná vlna se vyrábí z dlouhých vláken a svým tvarem připomíná provaz. Její velkou výhodou je, že je velmi hladká a pravidelná.

Protože je materiál velmi příjemný na dotek, jsou výsledné výrobky "nekousavé", velmi lehké a zároveň hřejivé.

xxl vs merino

Díky všem těmto vlastnostem je česaná vlna oblíbenou volbou pro výrobu čepic, svetrů. V současné době se stále častěji používá k výrobě dekoračních přikrývek a koberečků, které jsou velmi hřejivé a skvěle vypadají na pohovce.

Obecně platí, že čím je vlna jemnější například 16-20 mikronů, tím je příjemnější na nošení a k pokožce a hodí se zejména na spodní vrstvu. Čím je vlna hrubší od 25 - 29 mikronů hodí se používá  pro svrchní vrstvu oblečení a vlna nad 30 mikronů se hodí na koberce a bytové doplňky.

Parametry standardní vlny XXL

 • hmotnost cca: 4,6 (25 g/1 m)
 • počet metrů v balení cca: 188 m
 • mikronová hmotnost cca: 26-29 mic
 • délka vlákna přibližně: 55-65 mm

Parametry vlny XXL mini

 • hmotnost cca: 2,8-3,1 kg (5g/1m)
 • počet metrů v 1 balení cca: 600m
 • mikronová hmotnost cca: 26-29 mic
 • délka vlákna cca: 55-65 mm
Jak na plstění z ovčí vlny pomocí jehly

Pokud jste nadšenými výtvarníky a milovníky rukodělných projektů, určitě jste již slyšeli o plstění. Plstění je stará technika, která se stala moderním uměním, a můžete ji vytvářet různými způsoby. Jedním z oblíbených způsobů plstění je suchá metoda s vpichováním jehly, která vám umožní vytvořit krásné a unikátní kousky z ovčí vlny. V tomto článku se dozvíte, jak na to, a zároveň se seznámíte s produkty, které můžete zakoupit na našem e-shopu cesance-vlna.cz.

Jak na plstění pomocí jehly?

Připravte si vlnu - Roztrhněte ovčí vlnu na menší kousky a tvarujte ji podle svého nápadu. Můžete kombinovat různé barvy a druhy vlny pro zajímavé efekty.

Položte vlnu na molitanovou podložku - Začněte s malým množstvím vlny, které tvarujete do požadovaného tvaru nebo obrysu vašeho projektu.

S plstící jehlou začněte vpichovat do vlny. Jehla by měla být vedená směrem dolů a pokud chcete spojit více vláken, můžete zlehka otáčet. Tímto způsobem se vlákna spojují a vlna začíná pevně držet tvar.

Buďte opatrní, abyste se neporanili jehlou. Práce s plstící jehlou vyžaduje jistý stupeň opatrnosti a koncentrace.

Postupně přidávejte více vlny a vpichujte jehlou, abyste dosáhli požadované tloušťky a pevnosti. Můžete tvarovat, otáčet, a postupně vytvářet složitější detaily.

Vlnu nikdy nestříhejte nůžkami a rozdělujte vlnu jemným popotažením od sebe, čímž se vlákna vlny rozdělí.

Jak vyrobit deku z ovčí vlny?

Velkým hitem posledních let se stalo gigantické pletení. To znamená výroba přehozů, dek a dalších bytových doplňků. Výroba pletených dek a přehozů není totiž vůbec složitá!

K výrobě potřebujete:

Výhodná balení 100% merino vlny

Kolik vlny potřebuji na přikrývku?

 • 65x65cm - cca 1kg (šířka cca 12 ok)
 • 90x120cm - cca 3-3,2 kg (šířka cca 18 ok)
 • 100x200cm - cca 5-5,5 kg vlny (šířka od cca 19 ok)
 • 120x160cm - přibližně 5 kg (šířka přibližně 23 ok)
 • 140x180cm - cca 6,5-7 kg (šířka cca 27 ok)
 • 150x200cm - cca. 7,5 - 8 kg (šířka asi 28 ok)
 • 200x200cm - cca 11 kg (šířka cca 38 stehů)

Pro výrobu merino deky si u nás můžete zakoupit balení XXL vlny. 
1 balení je ideální na tvorbu přikrývky o rozměru cca 90/190.

Balení XXL vlny

Menší množství XXL vlny

Doporučení

 • Vlna se rozhodně nestříhá, ale trhá.
 • Před začátkem pletení vytáhněte vlnu z obalu a to cca 2 dny předem.
 • Jedná se o velice jemný materiál, se kterým se musí zacházet opatrně.
 • Výrobek se za žádných okolností nesmí prát za mokra. Luxuje se nebo větrá na čerstvém vzduchu. 
 • Produkce je velice šetrná k životnímu prostředí a zakládá se na principu obnovitelných zdrojů.
Jak zbavit ovčí kůži pachu

Koberce z ovčí kůže jsou díky své přirozené kráse k  měkké struktuře oblíbeným doplňkem každého interiéru. Časem však mohou získat nepříliš příjemný zápach. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili nebo odstranili nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Zde je několik tipů, které vám pomohou udržet váš koberec svěží a čistý:

Vyhněte se vlhkosti

Koberce z ovčí kůže jsou náchylné k zadržování vlhkosti, což může vést k nepříjemnému zápachu. Abyste tomu předešli, je důležité zabránit tomu, aby se váš koberec navlhčil. Neumisťujte koberec z ovčí kůže na místa, kde je pravděpodobné, že bude mokrý nebo vlhký, například v blízkosti dveří nebo oken. 

Pokud váš koberec z ovčí kůže z nějakého důvodu zapáchá, může to být způsobeno tím, že se na něj něco vylilo nebo že navlhl nebo je špatně vyčiněn. Jako vždy nejprve zkuste koberec dobře vyluxovat a důkladně protřepat venku. K uvolnění zápachu by také mohlo stačit koberec z ovčí kůže pověsit na několik hodin na stinné místo v suchý den, aby se vyvětral. 

Pravidelné čištění

Pravidelné čištění je nezbytné pro zachování svěžesti vašeho koberce z ovčí kůže. Koberec můžete pravidelně kartáčovat kartáčem , abyste odstranili veškeré nečistoty nebo zbytky, které se mohou zachytit ve vláknech. Pokud si všimnete jakýchkoli skvrn nebo rozlitých tekutin, je důležité je ihned vyčistit. Ovčí kůže miluje pravidelné a důkladné vysávání. Pokud tuto rutinu dodržíte a doplníte ji dobrým protřepáním a vyvětráním venku ve stínu, zjistíte, že k udržení čistoty vašeho koberce z ovčí kůže budete jen zřídka potřebovat něco dalšího.

Slunce a vzduch

Slunce a vzduch jsou přírodní dezinfekční prostředky, které mohou pomoci odstranit nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Koberec můžete za slunečného dne pověsit ven, aby se vyvětral a zničily se bakterie, které mohou zápach způsobovat. Dbejte na to, abyste koberec nevystavovali delší dobu přímému slunečnímu světlu, protože to může způsobit vysychání a křehnutí vláken.

Použití jedlé sody

Jedlá soda je přírodní deodorant, který může pomoci odstranit veškeré nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Jednoduše posypte koberec jedlou sodou, nechte ji několik hodin působit a poté jej vyluxujte. To je skvělá možnost, pokud se chcete vyhnout používání chemických látek nebo pokud jste citliví na určité vůně.

Použití čisticího prostředku na koberce z ovčí kůže

Pokud váš koberec z ovčí kůže potřebuje hlubší čištění, můžete zvážit použití čisticího prostředku na koberce z ovčí kůže. Tyto čisticí prostředky jsou určeny speciálně pro koberce z ovčí kůže a mohou pomoci odstranit jakoukoli špínu, skvrny nebo zápach. Nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny a nejprve vyzkoušejte čisticí prostředek na malé, nenápadné ploše koberce.

Může se koberec z ovčí kůže prát v pračce?

Koberce z ovčí kůže zásadně nedávejte do pračky. Pokud chcete, aby váš koberec vypadal svěže po mnoho let, věnujte výrobkům z ovčí kůže trochu více péče a vyvarujte se praní. I při studeném, jemném pracím cyklu bude vzhled koberce z ovčí kůže ovlivněn úplným ponořením do vody. Vlněná vlákna se vynoří, ale kůže na spodní straně ztvrdne a váš koberec ztratí svůj původní tvar.

Vyhněte se drsným chemikáliím

Při čištění koberce z ovčí kůže je důležité vyhnout se drsným chemikáliím, které mohou poškodit vlákna. Používejte jemné čisticí prostředky a vyhněte se bělidlům nebo jiným drsným čisticím prostředkům. K odstranění skvrn a zápachu můžete použít také přírodní čisticí prostředky, jako je ocet a citronová šťáva.

Správné skladování koberce

Pokud potřebujete koberec z ovčí kůže po nějakou dobu skladovat, ujistěte se, že je správně uložen. Srolujte jej a uložte na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního záření. Vyvarujte se skladování v plastovém sáčku, protože ten může zadržovat vlhkost a vést k růstu plísní nebo hniloby. Do úložného prostoru můžete také přidat trochu jedlé sody, která pomůže pohltit případné pachy.


Koberce z ovčí kůže jsou krásným a luxusním doplňkem každého interiéru. Správnou péčí a údržbou můžete zabránit nebo odstranit jakékoli nepříjemné pachy z vašeho koberce a udržet jeho vzhled a pocit hebkosti a svěžesti. Pokud se vyhnete vlhkosti, budete koberec pravidelně čistit a necháte ho větrat na slunci a čerstvém vzduchu, zajistíte, že váš koberec z ovčí kůže zůstane přínosem pro váš domácí dekor a po mnoho let se můžete těšit z jeho přirozené krásy a měkkosti.

Ovčí kůže, koberce a přehozy jsou jen součástí naší jedinečné nabídky. Ovčí kůže najdete v našem obchodě s příslušenstvím. Víme, jak je připravit, aby z nich vyšlo to nejlepší.

 

Kouzlo Merino Vlny: Inspirace a Možnosti Výroby

Kouzlo merino vlny: Inspirace a možnosti výroby

Vítejte v našem blogu, kde se ponoříme do úchvatného světa ovčí česané barevné merino vlny, přízí, látek, kožešin a vlněných výrobků. Dnes se zaměříme na to, co všechno lze vytvořit z této magické suroviny a jaký je skutečný význam vlny.


Výjimečnost merino vlny

Merino vlna je jedinečná svou jemností, pružností a termoregulačními vlastnostmi. Pochází z merino ovcí, které jsou chovány především v Austrálii a Novém Zélandu. Tato vlna má jedny z nejjemnějších a nejdelších vláken ze všech odrůd vlny, což ji činí dokonalou pro širokou škálu výrobků.


Oblečení z merino vlny

- Pleteniny a Svetry

Merino vlna je vynikající volbou pro výrobu pletenin a svetrů. Je měkká a příjemná na dotek, ale zároveň i odolná. Díky termoregulačním vlastnostem udržuje tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání.

- Čepice, šály a rukavice

Proti chladu a větru jsou neocenitelným pomocníkem čepice, šály a rukavice z merino vlny. Jsou lehké, ale zároveň velmi účinné v udržování tepla.


Doplňky pro domácnost

- Polštáře, kožešiny a vlněné plédy

Oživte svůj domov krásnými polštáři a povlaky z merino vlny. Kromě estetického vzhledu poskytují i výjimečný komfort.


Umělecká díla z vlny

- Filcování

Filcování je technika, která využívá vlákna merino vlny k vytváření jedinečných uměleckých děl. Může to být ve formě obrazů, dekorací nebo dokonce šperků.

- Výšivky a aplikace

Vlna se také může stát základem pro nádherné výšivky a aplikace. Je možné vytvářet detailní vzory a textury.
Proč je vlna tak cenná?

Vlna je přírodní, obnovitelná surovina, která má minimální negativní vliv na životní prostředí. Je také biologicky odbouratelná, což znamená, že se snadno rozkládá a nenarušuje ekosystémy.

Při správné péči o vlněné výrobky mohou sloužit po mnoho let, čímž se snižuje potřeba výroby nových materiálů.

Nyní, když znáte široké možnosti využití merino vlny, můžete se nechat inspirovat a přeměnit tuto kouzelnou surovinu ve vlastní unikátní výtvory. Nechte svou kreativitu rozkvést a zkuste pracovat s touto krásnou vlnou sami!

Pokud máte zájem o naše produkty česance vlna, neváhejte navštívit náš e-shop a objevte široký sortiment barevné merino vlny, přízí, látek, kožešin a vlněných výrobků.

Údržba a čištění ovčích kožešin

Pravá ovčí kožešina je díky obsahu lanolinu silně samočistící. Doporučujeme kožešinu občas vytřepat, pročesat drátěným kartáčem. Jednou ročně, v případě možnosti, vyklepat na sněhu vlasem dolů, při tomto je nutné zabránit styku spodní usně s vlhkostí. Nikdy nevystavovat na přímém slunci. Kožešinu je také vhodné udržovat pomocí přípravků s obsahem lanolinu. Ideální je sprej pro čištění a péči o ovčí kožešiny. Tato emulze je určena pro profesionální čištění a osvěžení vlněných výrobků, ovčí kůže i výrobků z přírodní kůže, látky obsažené v lanolinu pronikají hluboko do struktury vlákna a odstraňují odolné skvrny a zároveň zajišťují měkkost a odolnost štětin.

Péče o kožešinu