Jak zbavit ovčí kůži pachu

Koberce z ovčí kůže jsou díky své přirozené kráse k  měkké struktuře oblíbeným doplňkem každého interiéru. Časem však mohou získat nepříliš příjemný zápach. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili nebo odstranili nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Zde je několik tipů, které vám pomohou udržet váš koberec svěží a čistý:

Vyhněte se vlhkosti

Koberce z ovčí kůže jsou náchylné k zadržování vlhkosti, což může vést k nepříjemnému zápachu. Abyste tomu předešli, je důležité zabránit tomu, aby se váš koberec navlhčil. Neumisťujte koberec z ovčí kůže na místa, kde je pravděpodobné, že bude mokrý nebo vlhký, například v blízkosti dveří nebo oken. 

Pokud váš koberec z ovčí kůže z nějakého důvodu zapáchá, může to být způsobeno tím, že se na něj něco vylilo nebo že navlhl nebo je špatně vyčiněn. Jako vždy nejprve zkuste koberec dobře vyluxovat a důkladně protřepat venku. K uvolnění zápachu by také mohlo stačit koberec z ovčí kůže pověsit na několik hodin na stinné místo v suchý den, aby se vyvětral. 

Pravidelné čištění

Pravidelné čištění je nezbytné pro zachování svěžesti vašeho koberce z ovčí kůže. Koberec můžete pravidelně kartáčovat kartáčem , abyste odstranili veškeré nečistoty nebo zbytky, které se mohou zachytit ve vláknech. Pokud si všimnete jakýchkoli skvrn nebo rozlitých tekutin, je důležité je ihned vyčistit. Ovčí kůže miluje pravidelné a důkladné vysávání. Pokud tuto rutinu dodržíte a doplníte ji dobrým protřepáním a vyvětráním venku ve stínu, zjistíte, že k udržení čistoty vašeho koberce z ovčí kůže budete jen zřídka potřebovat něco dalšího.

Slunce a vzduch

Slunce a vzduch jsou přírodní dezinfekční prostředky, které mohou pomoci odstranit nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Koberec můžete za slunečného dne pověsit ven, aby se vyvětral a zničily se bakterie, které mohou zápach způsobovat. Dbejte na to, abyste koberec nevystavovali delší dobu přímému slunečnímu světlu, protože to může způsobit vysychání a křehnutí vláken.

Použití jedlé sody

Jedlá soda je přírodní deodorant, který může pomoci odstranit veškeré nepříjemné pachy z vašeho koberce z ovčí kůže. Jednoduše posypte koberec jedlou sodou, nechte ji několik hodin působit a poté jej vyluxujte. To je skvělá možnost, pokud se chcete vyhnout používání chemických látek nebo pokud jste citliví na určité vůně.

Použití čisticího prostředku na koberce z ovčí kůže

Pokud váš koberec z ovčí kůže potřebuje hlubší čištění, můžete zvážit použití čisticího prostředku na koberce z ovčí kůže. Tyto čisticí prostředky jsou určeny speciálně pro koberce z ovčí kůže a mohou pomoci odstranit jakoukoli špínu, skvrny nebo zápach. Nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny a nejprve vyzkoušejte čisticí prostředek na malé, nenápadné ploše koberce.

Může se koberec z ovčí kůže prát v pračce?

Koberce z ovčí kůže zásadně nedávejte do pračky. Pokud chcete, aby váš koberec vypadal svěže po mnoho let, věnujte výrobkům z ovčí kůže trochu více péče a vyvarujte se praní. I při studeném, jemném pracím cyklu bude vzhled koberce z ovčí kůže ovlivněn úplným ponořením do vody. Vlněná vlákna se vynoří, ale kůže na spodní straně ztvrdne a váš koberec ztratí svůj původní tvar.

Vyhněte se drsným chemikáliím

Při čištění koberce z ovčí kůže je důležité vyhnout se drsným chemikáliím, které mohou poškodit vlákna. Používejte jemné čisticí prostředky a vyhněte se bělidlům nebo jiným drsným čisticím prostředkům. K odstranění skvrn a zápachu můžete použít také přírodní čisticí prostředky, jako je ocet a citronová šťáva.

Správné skladování koberce

Pokud potřebujete koberec z ovčí kůže po nějakou dobu skladovat, ujistěte se, že je správně uložen. Srolujte jej a uložte na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního záření. Vyvarujte se skladování v plastovém sáčku, protože ten může zadržovat vlhkost a vést k růstu plísní nebo hniloby. Do úložného prostoru můžete také přidat trochu jedlé sody, která pomůže pohltit případné pachy.


Koberce z ovčí kůže jsou krásným a luxusním doplňkem každého interiéru. Správnou péčí a údržbou můžete zabránit nebo odstranit jakékoli nepříjemné pachy z vašeho koberce a udržet jeho vzhled a pocit hebkosti a svěžesti. Pokud se vyhnete vlhkosti, budete koberec pravidelně čistit a necháte ho větrat na slunci a čerstvém vzduchu, zajistíte, že váš koberec z ovčí kůže zůstane přínosem pro váš domácí dekor a po mnoho let se můžete těšit z jeho přirozené krásy a měkkosti.

Ovčí kůže, koberce a přehozy jsou jen součástí naší jedinečné nabídky. Ovčí kůže najdete v našem obchodě s příslušenstvím. Víme, jak je připravit, aby z nich vyšlo to nejlepší.